menu Меню
Кафедра спеціальної та інклюзивної освіти
Навчально-наукового інституту педагогіки і психології
Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка

Всіх небайдужих до життєвих проблем осіб з особливими потребами зарошуємо приєднатися до волонтерського руху. Чекаємо Вас у студентському науково-методичному центрі "Крок назустріч" кафедри спеціальної та інклюзивної освіти Сумського державного педагогічного університету.

В умовах гуманізації сучасного суспільства волонтерство набуло статусу невід’ємного і як ніколи актуального соціально-культурного феномену, що характеризує високорозвинену й цивілізовану людську спільноту з пріоритетними гуманістичними цінностями. Як свідчить світовий досвід, волонтери й організації добровольців зробили істотний внесок у вирішення багатьох суспільних та економічних завдань. Одна зі сфер діяльності, яку на сьогоднішній день важко уявити без активної участі волонтерів, – допомога особам з обмеженими можливостями здоров’я.

З метою формування професійного самовизначення майбутніх фахівців-дефектологів кафедра спеціальної та інклюзивної освіти виступає протягом останніх 10 років ініціатором студентського волонтерського руху, який вже вийшов за межі СумДПУ імені А. С. Макаренка.

Студенти-волонтери надають соціальну, психологічну, педагогічну підтримку та побутову допомогу дітям та дорослим з обмеженими можливостями здоров’я. Щорічно організовуються та проводяться різноманітні волонтерські тематичні заходи. Вже традиційними стали 4 благодійні акції: «Разом зробимо більше!» до Дня людей з інвалідністю,  «Казка в дім прийде» до Дня Святого Миколая, «Ялинка янголів» до новорічно-різдвяних свят, «Писанкові барви» до свята Пасхи. Кожного року студенти-волонтери готують для дітей та молоді з порушеннями психофізичного розвитку інтерактивні вистави та ігрові програми  до Нового року, Дня Святого Миколая, 8 березня, Масляної, Пасхи та Дня захисту дітей. Для дітей та молоді з особливими потребами проводяться тематичні майстер-класи.

За останні 10 років волонтерською діяльністю охоплено понад 300 студентів СумДПУ імені А. С. Макаренка та інших ВНЗ нашого регіону, проведено понад 100 різноманітних волонтерських заходів, надано безліч волонтерських послуг для різних верств населення, в тому числі і для осіб з обмеженими можливостями здоров’я.

Волонтерський рух співпрацює з 12 освітніми та реабілітаційними закладами міста Суми та Сумської області і реалізує спільні проекти. Налагоджені зв’язки із засобами масової інформації, які постійно висвітлюють діяльність волонтерів СумДПУ імені А. С. Макаренка.
   

Протягом навчального року студенти спеціальності 016 Спеціальна освіта залучаються до волонтерської діяльності за такими напрямками:

  • проект «Особливі майстри», що реалізовувався протягом всього навчального року;
  • інтегрована театральна студія «Промінь надії» (спільно з Відділення соціально-побутової адаптації «Злагода»СМТЦСО(НСП) «Берегиня»),
  • благодійні акції;
  • організація та проведення інтерактивних вистав та ігрових програм до свят для дітей та молоді з порушеннями психофізичного розвитку та соціально вразливих верств населення міста Суми та Сумської області;
  • збір речей, засобів гігієни для соціально незахищених верств населення та матеріалів для рукоділля дітей та молоді з особливими потребами;
  • популяризація волонтерства серед студентів університету та жителів міста Суми.

 

2023-2024 навчальний рік

Благодійна акція

Кісліцина М.В.: інтерв’ю Sumy.Today  

2021-2022 навчальний рік

Осінні справи волонтерів ВР «Крок назустріч»_2021

Протягом всіх осінніх місяців Волонтерський рух «Крок назустріч» працював, але не встигав звітувати. Тож виправляємо ситуацію і  спробуємо в одному повідомлені розповісти про останні новини від волонтерів.

Волонтери Волонтерського руху «Крок назустріч»:
- передали дві посилки з книжками для читачів Товстянської сільської бібліотеки;
- чоловіки волонтерської команди продовжують відвідувати Сергія, який прикутий до інвалідного візка, і допомагають йому спуститися з високого поверху, а також супроводжують його на прогулянці;
- оновили презентацію роботи Волонтерського руху «Крок назустріч», яка тепер включає опис всіх стратегічних напрямків роботи руху, статистику та історію. В цьому році ми почали співпрацю з новими установами і завдяки презентації нам легше пояснити особливості нашої роботи і знаходити точки для спільних справ;
- п
очали співпрацю з КУ «Центр учасників бойових дій» та Сумською міською організацією ветеранів Украйни;
- в рамках проекту «Майстерня розвиваючих іграшок» виготовили прототип нової розвиваючої іграшки для дітей з ментальними порушеннями.

Для тих, хто не потрапив на заходи, нагадуємо, що наші двері для вас завжди відкриті. Приєднуйтесь!
Контактний телефон: 099-30-47-108 Марина Вікторівна Кісліцина (Керівник волонтерського руху «Крок назустріч»)

 

листопад 2021

30 листопада 2021 року вже традиційно волонтери Волонтерського руху «Крок назустріч» візьмуть участь у пробігу навколо озера Чеха в рамках IV спортивно-інтеграційних ігор, який проводять наші друзі Спортивний клуб інвалідів "Фенікс".
Цьогоріч до учасників пробігу з важкими фізичними ураженнями доєднаються не тільки волонтери, а й знані професійні спортсмени, переможці світових і європейських чемпіонатів, учасники олімпійських ігор із Сум. Цей об’єднувальний пробіг яскраво продемонструє як здорові спортсмени вчаться силі духу у людей з інвалідністю, а люди з ураженнями надихаються перемогами успішних і знаних атлетів. Маємо за честь взяти участь у пробігу сильних духом і нескорених тілом.

25 листопада 2021 року Кісліцина М.В. та Подлєсна Світлана відвідали Бібліотеку-філію №3 ім. О.П. Столбіна. Завітали для знайомства і співпраці: презентували адміністрації та працівникам закладу напрямки роботи Волонтерського руху «Крок назустріч», обговорили спільні ідеї, запланували проведення найближчих заходів. Девіз бібліотеки – сучасна бібліотека йде в люди – повністю відповідає атмосфері, яка панує у філії. Особисто ми надихнулися, з нетерпінням чекаємо початку співпраці.

1-28 листопада 2021 року керівник Волонтерського руху «Крок назустріч» підвищувала свою волонтерську кваліфікацію шляхом участі у онлайн-курсі «Школа волонтерів 6.0» від Волонтерської мережі "Volunteer Community". Курс складається з 7-ми занять та 4 неформальних зустрічей за напрямками волонтерської діяльності, а також виконання практичних занять.

 

жовтень 2021 року

14 жовтня 2021 року керівник Волонтерського руху «Крок назустріч» Кісліцина М.В. взяла участь у підготовці відеопривітання до Дня захисників і захисниць України, що відзначається 14 жовтня (водночас зі святами Покрови Пресвятої Богородиці та Днем Українського козацтва). Святкування започатковано 14 жовтня 2014 року президентським указом із назвою День захисника України. 14 липня 2021 року Верховна рада перейменувала свято на «День захисників і захисниць України».

02 жовтня 2021 року відбувся довгоочікуваний захід – день відкритих дверей у Волонтерського руху «Крок назустріч».
Цього дня для майбутніх волонтерів Анастасія Федорова (студентка 0041 групи, спеціальність «Спеціальна освіта»)  провела тренінг «Волонтерство – це…», під час якого встигли познайомитися з поняттями «волонтер», «волонтерська діяльність», законами України, які регламентують діяльність волонтерів, розвіяли міфи про волонтерство і обговорили власні уявлення учасників про волонтерську діяльність. Під керівництвом Анастасії учасники легко познайомились один з одним і робота  закипіла жваво і цікаво.
Звичайно розповіли і про діяльність Волонтерського руху «Крок назустріч».
А після тренінгу за чашкою чаю досвідчені волонтери поділилися своїм досвідом діяльності у волонтерській спільноті «Крок назустріч», і ця частина зустрічі була також дуже мотивуючою і надихаючою. Цікаво було пригадати як наші активісти прийшли в команду, які враження отримували на початку своєї діяльності і що їх мотивувало залишитися волонтером і через декілька років, і по завершенню навчання в університеті. На зустрічі була і одна з наших найменших активісток – півторарічна Вероніка, мама і тато якої наші досвідчені волонтери.
Тепла зустріч показала, що і досвідчені волонтери і активні новачки готові до добрих справ.

01 жовтня 2021 року керівник Волонтерського руху «Крок назустріч» Кісліцина М.В. взяла участь у конференції «Освітні стратегічні практики Університетів третього віку», яка була проведена комунальною установою «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)  «Берегиня», за сприяння Сумської міської ради, спільно з департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради та ГО Асоціація Університетів третього віку «КЛЕПСИДРА».
Волонтери і особисто Кісліцина М.В. вже декілька років долучаються до заходів, що проводяться Університетом третього віку в місті Суми (КУ «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)  «Берегиня»), тому дуже цікаво було познайомитися з досвідом роботи Університетів третього віку міста Дніпро,  Ірпінь та роботою Асоціації Університетів третього віку «КЛЕПСИДРА».
Під час заходу обговорили перспективи спільної роботи, ВР «Крок назустріч» планує і надалі долучатися до заходів, які спрямовані на привернення уваги до соціальних проблем та освітніх питань людей літнього віку.

 

вересень 2021 року

24 вересня 2021 року разом з працівниками департаменту соціального захисту населення, комунальних установ «Центр учасників бойових дій» і «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня» прибрали навколо Будинку ветеранів міської організації ветеранів України.
Впорядкували клумби, кущі, звільнили від сміття та опалого листя прилеглу до закладу територію. За дружньою роботою був час поспілкуватися, висловити шану та подяку ветеранам війни та праці, адже саме вони навчають долати труднощі та бути достойними свого краю і держави.

21 вересня 2021 року відбулася зустріч досвідчених волонтерів та Кісліциної М.В. зі студентами 0021 групи (спеціальність Спеціальна освіта) в рамках дисципліни «Волонтерська діяльність в системі допомоги дітям з порушеннями психофізичного розвитку». Говорили про сучасний стан волонтерства у світі, в Украйні, в Сумах, презентували роботу Волонтерського руху «Крок назустріч». Зустріч пройшла в активному обговоренні, з переглядом фото і відео, запитаннями та відповідями. Дякуємо майбутнім корекційним педагогам за активність та бажання вже зараз допомагати дітям та молоді з інвалідністю, а також Колишкіну Олександру Володимировичу за теплі слова і багаторічну підтримку волонтерського руху.

18-19 вересня 2021 року студентка спеціальності Спеціальна освіта Анастасія Федорова (0041 група) взяла участь у дводенній програмі Української волонтерської служби «Школа волонтерства у Сумах».
Анкети для участі подавали волонтери зі всієї області, організатори обирали  вмотивованих людей, які готові об’єднуватись заради позитивних змін та будувати волонтерську спільноту у своєму місті.
Ініціатива підтримується в рамках проєкту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», що реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

4 вересня 2021 року надали волонтерську допомогу під час проведення благодійного ярмарку «Твори своє», який відбувся на території Tribuna Park.  
Мета заходу – збір коштів на будівництво кінного манежу Сумського обласного центру комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю.

 

2020-2021 навчальний рік

2020 рік - благодійний onlain-ярмарок.

рік 2020

 

БЛАГОДІЙНІ АКЦІЇ
Інтервью директора інституту 2017 

Щороку студенти спеціальності 016 Спеціальна освіта беруть участь у організації та проведенні благодійних акцій:

 ВОЛОНТЕРСЬКИЙ ПРОЕКТ «ОСОБЛИВІ МАЙСТРИ»

Волонтерський проект «Особливі майстри» – проведення майстер-класів для дітей та молоді з особливими потребами, на яких крім ведучого працює ще команда волонтерів, що дає можливість кожному учаснику майстер-класу отримати допомогу від волонтера, з яким він працює в парі. В рамках проекту «Особливі майстри» лише в 2017-2018 н.р. було проведено 19 майстер-класів для дітей та підлітків з особливими потребами міста Суми та Сумської області.

Загалом розроблено 14 тематичних майстер класів:

  • Писанкарство
  • Плетіння зі стрічок (браслет дружби)
  • Квіти з повітряних кульок
  • Паперопластика «Виноград»
  • Паперопластика «Сніговик»
  • Виготовлення листівки з рухомими частинами «Собака»
  • Виготовлення листівки «Сніговик»
  • Малювання долоньками
  • Малювання солоним кольоровим тістом
  • Малювання пальчиками по тканині (виготовлення еко-сумок)
  • Спортивний «Арм-спорт»
  • Танцювальний «Чіка-ріка»
  • Танцювальний «Хіп-хоп»
  • Виготовлення квітів з цукерок та гофропаперу

 Також студенти спеціальності 016 Спеціальна освіта традиційно беруть участь у міських та міжнародних благодійних проектах: 

  • щорічна мистецько-театральна акція «Театр на узбіччі театру» до Міжнародного дня людей з інвалідністю;
  • новорічні привітання дітей з особливими потребами та дітей учасників АТО вдома;
  • благодійний проект «White Puppet Hag – Ляльки об’єднують людей» (Греція-Україна);
  • Міжнародна щорічна акція-флешмоб «LOTS OF SOCKS», що присвячена Всесвітньому дню людей з синдромом Дауна;
  • флешмоб «Суми в синьому» в рамках всесвітньої акції «Запали синім» (Light It Up Blue), яка присвячена Всесвітньому дню поширення інформації про проблеми аутизму.

 У 2018 році студенти спеціальності 016 Спеціальна освіта вперше взяли участь у обласному фестивалі «Розмай». Захід був проведений на базі КУ Сумської обласної ради Білопільський будинок-інтернат, в ньому взяли участь 90 дітей з особливими потребами 18 закладів Сумської області.


10-та благодійна акція "Разом зробимо більше" грудень 2017

 В 2017-2018 навчальному році волонтерський рух був:

  • нагороджений відзнакою до Міжнародного дня волонтера,
  • отримав подяку Управління молоді та спорту Сумської ОДА за вагомий внесок у розвиток волонтерської справи у місті Суми у 2017 році та за активну участь у громадських ініціативах,
  • отримав подяку директора КУ «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня» за дієву допомогу, плідну співпрацю, самовідданість та співчуття, любов до ближнього і здатність змінити світ навколо себе на краще;
  • отримав подяку «Фонду формування здорового способу життя «Центр здорової молоді» за організацію і участь у благодійних заходах.

Роботу волонтерського руху висвітлювали ТРК «Відікон», «UA: Суми», «ATV», «СТС». 5 грудня 2017 року Кісліцина М.В. та студентка-волонтер Олександра Косячова взяли участь у передачі «На часі: ранок» телеканалу «UA: Суми».

Переглянути передачі можна з посиланнями:

 Повернутися на сторінку досягнення студентів у житті Сумщини

 Волотерський рух на шпальтах сайту інституту

Календар подій