Соціально-освітній проект «Світ один на всіх»
Керівник соціально-освітнього проекту «Світ один на всіх» СумДПУ імені А.С. Макаренка
Боряк Оксана Володимирівна
д-р пед. наук, професор, завідувач кафедри-професор кафедри спеціальної та інклюзивної освіти
Керівник проекту «Світ один на всіх» кафедри спеціальної та інклюзивної освіти СумДПУ імені А.С. Макаренка з 2018 р. по лютий 2020 року, з лютого 2020 р. - заступник керівника соціально-освітнього проекту «Світ один на всіх» СумДПУ імені А.С. Макаренка
Чобанян Анна Варужанівна
канд. психол. наук, доцент, старший викладач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти
Місія проекту соціально-освітнього проекту «Світ один на всіх»: формування у суспільстві нової системи цінностей і норм ставлення до дітей, підлітків, молоді з особливими освітніми потребами та/або з інвалідністю та супровід створення спеціального, інклюзивного та безбар’єрного середовища для цієї категорії дитячого та підліткового населення країни.
Започаткування кафедрою спеціальної та інклюзивної освіти Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка Соціально-освітнього проекту «Світ один на всіх» обумовлено демократичними перетвореннями, що відбуваються в Україні, зокрема процесом входження в європейський та світовий освітній простір, який зумовив зміну ставлення суспільства до проблем інклюзії, яка стала пріоритетною в освітній політиці нашої держави. Інклюзія в освіті визначається як процес включення дітей, підлітків, молоді з особливими освітніми потребами та/або з інвалідністю в заклади освіти, у тому числі професійно-технічної, вищої, і забезпечення їх права на одержання освіти, якість якої не відрізняється від освіти інших дітей. Інклюзія в суспільстві визначається як процес створення безперешкодного середовища для маломобільних груп населення. Під час впровадження ідей інклюзії у життя батьки осіб з особливими освітніми потребами та/або з інвалідністю та практичні працівники, які залучені до створення для них безбар’єрного простору, потребують підтримки.
З метою формуванням позитивної суспільної думки стосовно впровадження інклюзивного навчання осіб з особливими освітніми потребами та активізації процесу реалізації концепції «Нова українська школа» на теренах Сумського регіону проведено низку заходів, які охоплюють різні версти населення.
Це й проведення вперше на теренах України Міжнародного конгресу зі спеціальної педагогіки, психології та реабілітації (2015 р.), й представлення власних робіт студентів кафедри спеціальної та інклюзивної освіти спеціальності 016 Спецільна освіта на конкурсі творчих робіт у м. Київ (2016 р.), проведення з 2018 р. конкурсу творчих робіт (есе) «Світ один для всіх» серед майбутніх випускників 11 класів загальноосвітніх шкіл м. Суми та області та ін.
Початок реалізації проекту: з 2015 р.
Відеодайджест проекту
Регіональний конкурс творчих робіт (есе) «Світ один на всіх»
Координатор конкурсу, кандидат психологічних наук, доцент, старший викладач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти Анна Варужанівна Чобанян
Мета конкурсу - формування позитивної суспільної думки стосовно впровадження інклюзивного навчання, визначення ефективних шляхів формування інклюзивного освітнього простору для всіх його учасників.
Положення про регіональний конкурс есе "Світ один на всіх" 2021
2021 р.
У березні-квітні 2021 року, кафедрою спеціальної та інклюзивної освіти Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка за підтримки Департаменту освіти і науки Сумської ОДА, відбувся IV регіональний конкурс творчих робіт (есе) «Світ один на всіх».
Усі учасники отримали іменні сертифікати від Ректора Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка та Директора Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації.
Переможці отримали Дипломи від Ректора Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка та Директора Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації.
Результати проведення конкурсу
Нагородження переможців IV регіонального конкурсу творчих робіт (есе) «Світ один на всіх»_2021
2019 р.
Результати проведення конкурсу творчих робіт (есе) «Світ один для всіх»_2019
Студентський проект"Особливі та ми"
2018 р.
Результати проведення конкурсу творчих робіт (есе) «Світ один для всіх»_2018
2017 р.
Відеорепортаж Розвиток інклюзивної освіти 2017
Відео-презентація консультативно-методичного центру "Довіра" кафедри спеціальної та інклюзивної освіти
2015 р.
Конгрес Суми 15-16 жовтня 2015 р. репортаж ТРК Відікон
Міжнародні грантові проекти
2024 рік
Міжнародний проєкт: удосконалення соціальних навичок (soft skills) 2024
2023 рік
Програма «Позитивне батьківство» від Save the Children
Програма «Team Up» серед учнів середніх та старших класів
2020 рік
Участь кафедри спеціальної та інклюзивної освіти у міжнародному грантовому проекті Еразмус + Жан Моне модуль, до якого подано 3 грантові заявки:
– Європеїзація терапії мовлення в Україні: реалії та перспективи (Керівник – професор Боряк Оксана Володимирівна);
– Зміцнення психічного здоров’я в Європі: впровадження досвіду в Україні в невизначених умовах. (Керівник – доцент Чобанян Анна Варужанівна);
– Імплементація європейського досвіду інваспорту в освітні практики закладів вищої освіти України. (Учасники – професор Боряк Оксана Володимирівна, доцент Косенко Юрій Миколайович).
– «Європейські студії інклюзивних інновацій в освіті» (керівник – професор Боряк О.В.);
– «Mental well-being: European experience for the Ukrainian community» (керівник – доцент Чобанян А.В.).
2020 р.
Пілотний проект кафедри спеціальної та інклюзивної освіти на 2020-2021 навчальний рік: оголошення набору на навчання абітурієнтів з глибоками порушеннями слуху за Освітньо-професійною програмою Спеціальна освіта (Тифлопедагогіка. Сурдопедагогіка) ОС "магістр" . Університет забезпечує створення спеціального освітнього середовища для здобувачів вищої освіти цієї категорії під час їх навчання в університеті за вказаною спеціальністю.
2024-2025 н.р.
Електронний запис на консультацію дітей, підлітків
Електронний запис на консультацію здобувачів вищої освіти