27 березня 2025 року кафедрою спеціальної та інклюзивної освіти Навчально-наукового інституту педагогіки і психології Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка було проведено Всеукраїнський науково-практичний семінар «Інноваційні технології у спеціальній та інклюзивній освіті: шляхи розвитку та впровадження».
Метою заходу був обмін науковими напрацюваннями та практичним досвідом у сфері спеціальної та інклюзивної освіти, впровадженням новітніх технологій корекційно-реабілітаційної допомоги особам з особливими освітніми потребами в умовах воєнного стану.
Ключовими темами обговорення на Всеукраїнському науково-практичному семінарі були: формування взаємовідносин старших дошкільників з синдромом Дауна; формування соціально-комунікативної компетентності молодших школярів із порушеннями інтелектуального розвитку; особливості формування уявлень про сім’ю у підлітків з інтелектуальними порушеннями; можливості штучного інтелекту в роботі з учнями з сенсорними порушеннями; стратегії запуску мовлення в немовленнєвої дитини.
Актуальність питань, які обговорювались не викликає сумнівів, адже в сучасних умовах, коли точаться кровопролитні бої, а кількість зовнішньо та внутрішньо переміщених осіб рахується мільйонами, важливою постає проблема надання висококваліфікованої психологічної допомоги та якісного корекційно-освітнього супроводу дітей з особливими освітніми потребами.
Спікерами семінару були:
Валько Тетяна Ігорівна – доктор філософії зі спеціальності 016 Спеціальна освіта, викладач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.
Горбатюк Олена Леонідівна – доктор філософії зі спеціальності 016 Спеціальна освіта, викладач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти і реабілітації Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського.
Костак Катерина Анатоліївна – аспірантка кафедри освітології та інноваційної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди.
Михновецька Ірина Володимирівна – доктор філософії зі спеціальності 016 Спеціальна освіта, фахівець (консультант) Інклюзивно-ресурсного центру № 6 Печерського району м. Києва.
Наволокова Олександра Олегівна – вчитель-логопед комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 137 Харківської міської ради», аспірантка кафедри спеціальної та інклюзивної освіти СумДПУ імені А.С. Макаренка.
Захід викликав жвавий інтерес та обговорення серед учасників Всеукраїнського науково-практичного семінару.